Piotr Śliwiński

Jak efektywnie przeprowadzić zmianę?

Zarządzanie firmą — 29 Grudnia 2021

„Zmiany, zmiany, zmiany…”.

Dokładnie takie słowa słyszałem od zaprzyjaźnionego przedsiębiorcy za każdym razem, kiedy mieliśmy okazję porozmawiać i gdy pytałem go o to „co słychać w jego firmie?”.

Tych zmian, o których opowiadał było bardzo dużo, a w pewnym momencie miałem wrażenie, że nawet właściciel tej niewielkiej firmy już za nimi nie nadąża i brakuje mu konsekwencji w działaniach, które powodują, że zmiany przynoszą oczekiwane rezultaty.

Takie postępowanie zamiast poprawy sytuacji mogło przynieść jedynie konsekwencje w postaci narastającego chaosu, sfrustrowanych współpracowników i coraz gorszych wyników biznesowych.

Ogromna ilość zmian wprowadzanych chaotycznie i niejednokrotnie pod wpływem emocji coraz mocniej dzieliła pracowników oraz burzyła wszelkiego rodzaju zasady.

Narastający nieporządek odczuwali także Klienci, którzy coraz częściej składali reklamacje na niekompetentną obsługę, brak terminowości oraz niską jakość produktu.

Z jednej strony mamy świadomość, że zmiana jest nieodłącznym elementem życia i procesu rozwoju, bo przecież, żeby mógł owy rozwój nastąpić to coś, co mamy tu i teraz, musi nabrać nowego kształtu oraz wymaga podjęcia innych i nowych działań.

Z drugiej strony są tacy, którzy bardzo mocno trwają przy tym, co Albert Einstein nazwał szaleństwem, a mianowicie tkwią w utartych przez lata schematach, nie zmieniają działań, a mimo wszystko oczekują innych efektów. To nielogiczne.

Każda zmiana przynosi coś nowego i choć kluczowym założeniem zmiany jest uzyskanie poprawy, to nieodłącznym jej elementem jest ryzyko, które za sobą niesie.

Nowy Rok, w który wchodzimy to często moment, w którym decydujemy się wprowadzać postanowienia i określać cele zarówno te prywatne jak i zawodowe.

W wielu firmach to także czas budowania lub aktualizowania strategii biznesowych i stawiania nowych wyzwań, za którymi przychodzą konkretne zmiany. 

O jakie elementy warto zatem zadbać, żeby wprowadzenie zmian mogło się udać, a ludzie, którzy tworzą firmę będą chcieli uczestniczyć w tym procesie i być jego częścią?

Choć temat skutecznego zarządzania zmianą jest przedmiotem wielu szkoleń, publikacji książkowych, artykułów i trudno zamknąć go w kilku punktach to warto zwrócić uwagę na poniższe elementy:

  • przeanalizuj mocne i słabe strony zmiany oraz szanse i zagrożenia, które może ona przynieść (tutaj z pomocą przychodzi analiza SWOT),
  • przygotuj plan, który powinien uwzględniać konkretne działania wykonane w wyznaczonym terminie,
  • przedstaw zespołowi plan, dzięki któremu zmiana będzie wdrożona bezpiecznie i przy minimalizowaniu potencjalnego ryzyka,
  • zaangażuj współpracowników w proces wdrożenia - zadbaj o to, żeby wszyscy rozumieli potrzebę zmian i wiedzieli dlaczego są wprowadzane.

Zajrzyj do książki, która w wyjątkowo obrazowy sposób pokazuje jak działa proces zmian i doskonale pomaga zrozumieć mechanizmy, które odgrywają w nim ważną rolę. Przeczytasz ją w jeden wieczór, a jej tytuł to "Gdy góra lodowa topnieje" (tutaj pobierzesz bezpłatny fragment).  

Jeśli potrzebujesz wsparcia związanego z procesem zmian w Twojej firmie - zapraszam do kontaktu.

Piotr Śliwiński — autor wpisu

wspiera managerów i przedsiębiorców, coach, konsultant biznesu, master RMP®, twórca i bloger - "Manager z Głową"

Udostępnij wpis
i podziel się ze znajomymi!
×