Piotr Śliwiński

Jakie zachowania rozpraszają innych?

POZOSTAŁE — 14 Listopada 2018

Lubimy podglądać innych. Obserwujemy ich zachowania, reakcje, sposób gestykulacji
i szeroko rozumianą mowę ciała.

Kiedy patrzymy na to, co robi druga osoba to bardzo często dokonujemy szybkiej analizy, a później oceny.

W naszych głowach zarchiwizowanych jest mnóstwo obrazów i postaw, które łączymy z różnymi profilami osobowymi. To powoduje, że na podstawie naszych obserwacji nadajemy swoje interpretacje, a one kształtują opinie.

Właśnie dlatego ważne jest to jakie pierwsze wrażenie robimy na innych osobach. To od tego bardzo często zależy nasza dalsza relacja i potencjalna współpraca. Pewne jest, że drugi raz nie możemy zrobić lepszego „pierwszego wrażenia”, ale oczywiście możemy wpłynąć na poprawę swojego wizerunku i z czasem, gdy ktoś poznaje nas coraz lepiej ten obraz i ocena jest coraz bardziej realna i prawdziwa. 

Mowa ciała to tysiące wysyłanych sygnałów i komunikatów, które są najczęściej używane nieświadomie przez nadawców, a z drugiej strony są pod ciągłym okiem naszego otoczenia. Jeśli jesteś zainteresowany tą tematyką to z czystym sumieniem mogę polecić Ci książkę „Potęga mowy ciała”, której autorka Tonya Reiman w łatwy i przystępny sposób podejmuje temat i otwiera oczy na to jak kluczowa dla naszych relacji jest komunikacja niewerbalna.

Tak jak już napisałem, każdego dnia obserwujemy innych, a teraz postawmy sobie pytanie jak często robimy stopklatkę i zaczynamy patrzeć na siebie?

Powyższa lektura zainspirowała mnie do tego, żeby zastanowić się nad zachowaniami, które wielu z nas popełnia zupełnie nieświadomie i najczęściej w sytuacjach nerwowych lub w chwilach zwykłego znużenia i znudzenia. 

W jaki sposób potrafimy skutecznie rozproszyć innych oraz wyprowadzić z równowagi naszych rozmówców lub towarzyszy spotkań, w których uczestniczymy?

Oto osiem zachowań, które są totalnie nieprofesjonalne, a jednocześnie bardzo często nieuświadomione:

1) Pstrykanie długopisem – im częściej i głośniej tym lepiej, a ci „najlepsi” potrafią nawet podczas spotkania rozłożyć długopis na części, a później go złożyć, o ile w trakcie nie wyskoczy im sprężynka :)

2) Syndrom perkusisty – najpierw wybijają rytm nogą, a później stukają palcami w stół.

3) Zabawa kluczami od domu, samochodu etc. 

4) Gryzienie wszystkiego tego czego ludzie na co dzień nie jedzą :) Przykłady? Paznokcie, skórki przy paznokciach, oprawki od okularów, długopisy etc. 

5) Zabawa butelką z napojem albo chociaż jej nakrętką. Ile to niektórym daje frajdy? Naprawdę nakrętka jest świetną zabawką dla wielu managerów! Może to dobry pomysł na mikołajkowy prezent? ;)

6) Artystyczne prace wykonywane na kartce papieru. Jeśli spotkanie jest nudne i nie ma co zanotować to chociaż warto porysować..

7) Głośne pisanie na laptopie – naprawdę nieraz można odnieść wrażenie, że ktoś nadal korzysta z maszyny do pisania.

8) Zabawy telefonem komórkowym – nawet jeżeli ktoś taki ma bardzo poważną minę, która wskazuje na to, że czyta ważnego maila to i tak w jego okularach odbija się Facebook, Instagram, YouTube i inne kluczowe dla każdego biznesu aplikacje;)

Znasz to z własnego „podwórka”?
Coś jeszcze byś do tego dorzucił?

Zapisz się do NEWSLETTERA „Managera z Głową” i jako pierwszy dowiaduj się o nowych wpisach, webinarach, szkoleniach oraz wydarzeniach rozwojowych dla managerów. Pamiętaj - „Nie ma managera bez dobrego newslettera!

Piotr Śliwiński — autor wpisu

COACH, KONSULTANT BIZNESU, BLOGER.

Udostępnij wpis
i podziel się ze znajomymi!
×